NRS5040T330MMGJV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRS5040T330MMGJV
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 4.90mmL×4.90mmW×4.00mmH SMD/SMT 33 µH 20 % 1.2 A 234 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)4 mm
Length4.9022 mm
Width4.9022 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height4 mm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency7 MHz
TypeWirewound
Current Rating1.2 A
DC Resistance (DCR)234 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance33 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current1.3 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current1.3 A
Max Temperature Rise Current1.2 A
Temperature Rise Current1.27 A
Max Length5.1 mm
Max Width5.1 mm
Min Length4.7 mm
Min Width4.7 mm